Od slobode do cenzure/ fašizam i antifašizam danas

 Javni čas povodom Svetskog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma


 

   Povodom devetog novembra 1938., kada je u nacističkoj Nemačkoj počeo veliki pogrom jevrejskih građana  poznat kao Kristalna noć, u našoj školi organizovan je javni čas na temu Od slobode do cenzure / fašizam i antifašizam danas.

   Ovom prilikom predavači su bili profesorica Jankov Senka,  profesor Daruši Edi kao I učenice odeljenja II-1 Brdar Milica I Arsenić Jona.

   Kako je to naglasila profesorica Jankov, na današnji dan državni vrh nacističke Nemačke počeo je sa sprovođenjem zločinačkog programa Holokausta koji je odveo u sigurnu smrt šest miliona Jevreja. Pljačkanje jevrejskih radnji, prodavnica I domova , kao I nasilje nad Jevrejima, obeležilo je Kristalnu noć. Profesorica je istakla da su zločinačke ideje najpre našle svoje mesto u školama putem propagandnih rasnih lekcija.

   Nadovezujući se, profesor Daruši upoznao je prisutne učenike sa tekstom italijanskog filozofa Umberta Eka Večni fašizam, stavljajući akcenat na to da intelektualac mora da bude prosvećen, reformski orijentisan, tolerantan prema drugom I drugačijem, spreman za promene, otvoren prema novim misaonim horizontima. Na žalost, kako je rekao Daruši, mi danas živimo u svetu u kojem se krše osnovna ljudska prava I slobode, a zarad nekakvih viših/ javnih interesa sprovodi samovolja nekolicine.

   Učenice Milica i Jona govorile su o problemu cenzure u medijima u poslednjih tridesetak godina, kao I o načinima medijske manipulacije. Pored toga istakle su I da države često kontrolišu uređivačku politiku medija zloupotrebljavajući Ih na taj način. Njihov stav je da cenzura u medijima ugrožava temelje slobode, te da je neophodno obezbediti nezavisnost medija.

Profesor Daruši je još istakao da je u školama neophodno razvijati kritičko mišljenje, odnosno učenike treba učiti ne šta da misle, već kako da misle.

Nakon uvodnih predavanja otvorena je  diskusija,  tokom koje su prisutni učenici postavljali pitanja I iznosili komentare vezane za medijsko izveštavanje u Srbiji.

Za sam kraj učenici su skrenuli pažnju na to da je neophodno organizovati još ovakvih susreta.












Нема коментара:

Постави коментар